Średniowieczne miasto

Uczniowie klas piątych na lekcji historii pracowali nad projektem „Średniowieczne miasto”. Od XIII wieku zaczęto w Polsce zakładać miasta. Powstawały one na dwa sposoby: poprzez naturalne rozrastanie się grodów lub budowanie od podstaw nowych miast w miejscach, w których miały do spełnienia określoną rolę obronną, komunikacyjną, administracyjną lub handlową. Nowo powstałe miasta otrzymywały dokument stanowiący o prawach i obowiązkach ich mieszkańców, tzw. dokument lokacyjny.

Uczestnicy projektu wcielili się w postacie ze średniowiecza. Byli patrycjuszami, czyli najmniej liczną, ale najbogatszą grupą mieszczan. Zaliczali się do niej najzamożniejsi kupcy i rzemieślnicy, ludzie sprawujący władzę w mieście. Na potrzebę projektu stali się także pospólstwem, czyli drobnymi kupcami i rzemieślnikami, którzy najczęściej mieli własne warsztaty. Nie zabrakło przedstawicieli plebsu, najbiedniejszej grupy mieszczan, czyli ludzi najmujących się pracy w warsztatach i przy kramach (stoiskach z towarami). Jednak największą popularność wśród uczniów zdobyli garncarze, piekarze, kowale, bednarze, zakonnicy, zielarki, król, rycerze oraz patrycjuszki.

Następnym zadaniem było wykonanie makiety przedstawiającej najważniejsze budowle miasta. Fosa z wodą i mury z basztami (wieżami obronnymi), zwodzone mosty i strzeżone bramy wjazdowe dawały poczucie bezpieczeństwa ich mieszkańcom. Centrum miasta stanowił rynek.Kamieniczki wokół niego zamieszkiwali najbogatsi mieszczanie. Przy rynku znajdował się ratuszmiejski, w którym obradowały władze miasta. W budynku Wagi Miejskiej można było sprawdzić, czy zakupione towary zostały uczciwie zważone i zmierzone. Najbogatsi mieszczanie posiadali kamienicepołożone obok rynku lub przy głównych ulicach. Do miasta można było wejść tylko przez bramy, które otwierano o świcie, a zamykano o zmierzchu.

Zaangażowanie i trud włożony w projekt najlepiej zobrazują zdjęcia. Dziękuję Rodzicom za wsparcie swoich pociech i udzielenie im pomocy w wykonaniu zadania.

youtube

 

 

 

 

 

 

 


 



 

No module Published on Offcanvas position