Wydarzenia - 2024/2025
Podkategorie
Wydarzenia - szkoła 2024/2025 Liczba artykułów: 91
Kreatywna matematyka Liczba artykułów: 9
Wydarzenia - przedszkole 2024/2025 Liczba artykułów: 14
Pedagog/Psycholog 2024/2025 Liczba artykułów: 14
Wydarzenia - biblioteka 2024/2025 Liczba artykułów: 2
Pedagog specjalny Liczba artykułów: 14
Zakończenie roku szkolnego
- Szczegóły
- Autor: Szkoła Podstawowa w Pępowie
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
Zakończenie roku szkolnego to dla uczniów chwila długo wyczekiwana – symboliczne rozpoczęcie wakacji, czas pożegnań, podsumowań i nagród. W naszej szkole uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej, a następnie na szkolnym boisku klasy trzecie zaprezentowały, program artystyczny, przenosząc nas już na wakacyjne wojaże.
Następnie Pani Dyrektor wraz z wychowawcami klas wręczyła świadectwa z wyróżnieniem i życzyła wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!
Warsztaty pierwszej pomocy – lekcja, która może uratować życie
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Banaszyńska, Agata Milewska
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
Do naszej szkoły zawitali po raz kolejny doświadczeni ratownicy medyczni pani Zuzanna Andrzejewska i pan Mateusz Andrzejewski, którzy uczyli dzieci z klas 1-3 podstawowych, ale niezwykle istotnych umiejętności ratowania życia. Dzieci uczyły się, jak: wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia życia, sprawdzać oddech i przytomność. Podczas warsztatów każdy uczeń mógł osobiście sprawdzić, jak wygląda resuscytacja krążeniowo – oddechowa (RKO) oraz jak obsługuje się automatyczny defibrylator (AED).
Serdecznie dziękujemy za niezwykle cenną lekcję.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Alfabet Logopedyczny”
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Banaszyńska, Beata Kaczmarek, Marlena Wachowiak
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
W roku szkolnym 2024/2025 na zajęciach logopedycznych realizowałyśmy Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Alfabet Logopedyczny”, którego głównym celem jest dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej.
Podczas wykonywania zadań projektowych uczniowie doskonalili sprawność aparatu artykulacyjnego, usprawniali aparat oddechowy, rozwijali zasób słownictwa biernego i czynnego, ćwiczyli umiejętność rozumienia, uwagi słuchowej oraz koncentracji na wykonywanym zadaniu, rozwijali słuch fonematyczny, podnosili sprawność w zakresie motoryki małej, doskonalili percepcję słuchową oraz kształcili wrażliwość słuchową. Projekt obejmował następujące zadania:
A - Arbuz, B – Bańki, C - Co słyszysz?, D - Drzewko E - Eliksir F - Fajna rakieta, G - Gimnastyka buzi i języka, H - Hula hop, I – Instrumenty, J - Jaki, jaka, jakie?, K - Kolorowa głowa, L - Legenda o języczku, Ł - Łódź, M - Magiczne pudełko, N - Naśladuj mnie, O - Odkryj obrazek, P – Planszówka, R – Różnicowanie, S – Smok, T – Tęcza, U - Usłysz mnie, W - Własna zabawa, Y – Yeti, Z - Zadzwoń do mnie.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem wykonywali wszystkie zadania.
Wycieczka rowerowa dla członków koła teatralnego.
- Szczegóły
- Autor: Gabrysia Kucharska kl. VIb, Mirosława Bigaj
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
W czwartek, 12 czerwca 2025 r. o godz. 14:15 wyruszyliśmy spod szkoły do Kobylina, w powiecie krotoszyńskim, na wycieczkę rowerową, którą zorganizowała dla członków koła teatralnego pani Mirosława Bigaj. Grupa liczyła dziesięciu uczestników oraz trzech opiekunów. Jechaliśmy przez Sroki i Górkę. Naszym celem była lodziarnia w Kobylinie. Po dotarciu na miejsce odpoczywaliśmy, zajadając pyszne lody (każdy otrzymał po dwie gałki). Podczas odpoczynku panowała miła atmosfera: były żarty, śmiech, dowcipy. W drogę powrotną wyruszyliśmy inną trasą, która prowadziła przez Czeluścin i Magdalenki, gdzie zobaczyliśmy mały ceglany budynek, który był kiedyś szkołą. Po drodze podziwialiśmy polne kwiaty; poznaliśmy chabry, widzieliśmy też maki i rumianki. Bardziej podobała mi się trasa powrotna, ze względu na piękne krajobrazy. Wycieczka mnie zachwyciła. Chciałabym częściej jeździć na takie wyprawy. Widzieliśmy dużo pięknych widoków, ale najbardziej zapadł mi w pamięci krajobraz pól i pięknych kwiatów. Do Pępowa dotarliśmy około 18. Wróciliśmy w dobrych humorach, zadowoleni i uśmiechnięci.
Wyniki Powiatowego Konkursu Plastycznego „Bezpieczny przedszkolak, uczeń”
- Szczegóły
- Autor: Alicja Olszak
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
Kategoria przedszkole:
- Miejsce - Adam Małecki - Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie.
- Miejsce – Iga Kempa – Przedszkole Samorządowe „Raj Psotników” w Pogorzeli.
- Miejsce – Leon Ptak – Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie.
Wyróżnienia:
- Wojciech Frąckowiak - Przedszkole w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach.
- Igor Owczarczak – Przedszkole Miejskie nr 4 w Gostyniu.
- Gabriela Cichowska - Przedszkole Miejskie nr 4 w Gostyniu.
Kategoria klasy 1-3 SP:
- Miejsce – Kornelia Twardowska - Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach.
- Miejsce - Nadia Wolna – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie.
- Miejsce - Anna Frąckowiak - Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach.
Wyróżnienia:
- Lena Musielak - Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach.
- Michalina Walczewska - Szkoła Podstawowaim. M. Kopernika z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach.
- Alicja Chorała – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Skoraszewicach.
Jan Paweł II – autorytet i pielgrzym nadziei. Dzień Patrona w naszej szkole.
- Szczegóły
- Autor: Joanna Góźdź, Marlena Wachowiak
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
2 kwietnia, w 20. rocznicę śmierci Karola Wojtyły - Jana Pawła II, obchodziliśmy w szkole Dzień Patrona. W odświętnych strojach, z kotylionami i flagami w kolorach białym i żółtym, uczniowie wraz z nauczycielami celebrowali to wyjątkowe święto. Klasy 4-8 wzięły udział we mszy św. w intencji społeczności szkolnej, którą sprawował ks. wikariusz Rafał Dąbrowicz. Po nabożeństwie wszyscy przeszli pod pomnik Jana Pawła II, znajdujący się obok kościoła. Tam ks. wikariusz odmówił modlitwę, po której delegacje uczniowskie złożyły kwiaty i znicze. Następnie społeczność szkolna udała się do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia, podczas której został odśpiewany Hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z klas 5-8 poświęcony był sylwetce Patrona Szkoły. Kolejne etapy życia Papieża-Polaka, od narodzin w Wadowicach po śmierć w Watykanie, przypomniała prezentacja multimedialna, wzbogacona scenkami, recytacjami, piosenkami oraz tańcami. Na zakończenie zostały odczytane słowa Jana Pawła II będące przesłaniem dla młodzieży: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”.
Święto Patrona jest ważnym wydarzeniem w życiu szkolnym, służy budowaniu wspólnoty i integruje członków naszej społeczności.
Empatia w Akcji - Dzień Teatru w teatrze i nie tylko...
- Szczegóły
- Autor: Grażyna Kaczmarek, Arleta Sierszulska
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
Uczniowie klasy 2c od początku roku szkolnego odbywają szereg zajęć i uczestniczą w różnorodnych przedsięwzięciach mających na celu rozwój umiejętności społecznych , empatii oraz świadomości emocjonalnej dzieci. Podejmowane działania mają służyć lepszemu rozumieniu zasad współżycia w grupie, umiejętności konstruktywnego uczestnictwa w interakcjach oraz budowaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami. Jak wiadomo sztuka od wieków pełni istotną rolę w ludzkim społeczeństwie, kształtując naszą percepcję, emocje i umiejętność empatii. Tak więc wspólne spędzanie czasu dostarczające wielu doznań o charakterze artystycznym idealnie wpisuje się w założenia realizowanej innowacji pedagogicznej ,,Empatia w Akcji”.
Powyższe cele dzieci miału okazję doskonalić dnia 27 marca 2025 roku podczas całodziennej wycieczki do Wrocławia. Ponieważ w tym dniu przypada Światowy Dzień Teatru pierwszy przystanek podczas wrocławskich spotkań ze sztuką to Teatr ATM Scena na Bielanach. Dzieci obejrzały sztukę pt. ,,Magiczny Park". To kolorowy spektakl z przepięknymi bohaterami, od których nie tylko dzieci, ale i dorośli mogą się wiele nauczyć. Tego, co najważniejsze - jak żyć spokojnie i szczęśliwie.
Po krótkiej eksploracji teatralnych przestrzeni nastąpił przejazd w okolice Starego Rynku. Tutaj był czas na spacer, podziwianie wielkomiejskiej architektury i szczególnego kolorytu wrocławskiej Starówki. Mali poszukiwacze artystycznych doznań szczególną uwagę zwrócili na przepiękne witraże w okolicznych kościołach. Takie było założenie po wcześniejszych, szkolnych zajęciach z edukacji plastycznej - Ale sztuka; witraże. Podczas podziwiania dzieł utalentowanych witrażystów rozbrzmiewała muzyka organowa. Było pięknie!
Ostatnia z zaplanowanych atrakcji to wizyta w Galerii Sztuki Współczesnej Krupa- Art , Rynek Wrocław. Tutaj uczestnicy wycieczki zapoznali się z niezwykłą wystawą prac współczesnych artystów, której kuratorami są dzieci w wieku 7-11 lat. Znanym pracom nadały one swoje własne tytuły i komentarze. Oglądający mogli przy każdym dziele umieszczać emotikony wyrażające ich osobiste odczucia związane z percepcją sztuki. Następnie dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych pt. ,,Formy obrazu", po czym przystąpiły do artystycznych działań praktycznych. To jedno z najbardziej ulubionych zajęć dzieci z klasy 2c. Efekty są widoczne na zamieszczonych zdjęciach. Prowadzący - pan Igor był zachwycony.
Był to dzień niesamowitych przeżyć i doznań, uczący dzieci, że bycie razem jest ciekawe, fajne, inspirujące i rozwijające różne obszary poznawcze i osobowościowe.
„Sesja naukowa” poświęcona żołnierzom niezłomnym.
- Szczegóły
- Autor: Mirosława Bigaj
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
„Idą idą leśni, kompas mają z gwiazd.
Nikt nie słyszy pieśni, tylko jeden las.
Idą, idą leśni, drogę leśnym daj,
Tam, gdzie my jesteśmy, tam jest wolny kraj!”
W poniedziałek, 3 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się przygotowana przez grupę uczniów klasy VIIIb i członków koła teatralnego „sesja naukowa” poświęcona żołnierzom niezłomnym. Uczestniczyli w niej uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunami. Krótkie wystąpienia przedstawiające wybranych bohaterów przeplatane były komentarzem konferansjerów, wspólnym śpiewem oraz scenkami teatralnymi. Dokonania majora H. Dekutowskiego – słynnego „Zapory” przedstawił uczestnikom sesji Bartosz Wajs, sylwetkę rotmistrza W. Pileckiego przypomniała Hanna Nowacka, postać sanitariuszki D. Siedzikówny - „Inki” zaprezentowała Karolina Kuźnicka, a losy majora Z. Szendzielarza – „Łupaszki” przybliżyła Maja Kaczmarek.
Dziękujemy panom Ireneuszowi Chmielarczykowi i Bartłomiejowi Wojciechowskiemu za pomoc w stworzeniu oprawy muzycznej oraz panu Tomaszowi Jarusowi za wsparcie techniczne, zdjęcia i nagranie fragmentów tego nietuzinkowego wydarzenia.
Mądra opowieść w magicznej scenografii
- Szczegóły
- Autor: M. Andrzejewska, B. Kaczmarek, A. Olszak
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
„Dzikie Łabędzie” to jedna z piękniejszych baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena. Na jej motywach został stworzony nowoczesny spektakl, który obejrzeli uczniowie klas pierwszych 21 lutego 2025r. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
To sztuka o poświęceniu i sile miłości, opowiadająca historię księżniczki Elizy, która podejmuje niełatwą walkę o ocalenie swoich braci przemienionych w łabędzie.
To przedstawienie o odwadze, wyrzeczeniach i dążeniu do przywrócenia w świecie harmonii zakłóconej przez zło. Jest to współczesna wersja baśni duńskiego pisarza przeplatana piosenkami śpiewanymi na żywo oraz elementami teatru formy.
„Dzikie Łabędzie” oczarowały, zachwyciły młodych widzów i na długo pozostaną w ich pamięci.
Autor zdjęć ze spektaklu: Krzysztof Bieliński
Konkurs recytatorski "Rany Julek"
- Szczegóły
- Autor: Lidia Machowska, Romina Jańczak, Grażyna Kaczmarek
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
7 stycznia 2025 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski "Rany Julek", poświęcony twórczości Juliana Tuwima. Celem konkursu było poszerzenie znajomości twórczości Juliana Tuwima oraz rozwijanie zdolności recytatorskich. Dzieci wspaniałe opanowały utwory pod względem pamięciowym i potrafiły odpowiednio zinterpretować wiersz. Niektóre przygotowały piękne stroje i rekwizyty pasujące do treści.
Każdą klasę reprezentowało troje uczniów.
Kategoria klasa I :
Ia - Zuzanna Kaniewska, Iga Biernacka, Wojciech Dopierała
Ib - Ksawery Nowak, Lena Jóskowiak, Jadwiga Ptak
Ic - Szymon Galeja, Helena Kubiak, Zofia Leciejewska
Kategoria klas II :
IIa - Paulina Kaczorowska, Lena Małecka, Jakub Wróbel
IIb - Stanisław Jankowiak, Helena Ptak, Iga Szymańska
IIIc - Zuzanna Wajn, Maja Matuszkiewicz, Gabriela Twardowska
Kategoria klasa III :
IIIa - Nikola Dułacz, Zuzanna Waleńska, Jan Stachowiak
IIIb - Lilianna Nowak, Alan Puślednik, Nadia Wolna
IIIc - Lilianna Kucharska, Dorota Kaczmarek, Helena Latuszek
Jury w składzie Pani Agata Milewska, Marlena Wachowiak, Marta Krzyżoszczak, oceniając brało pod uwagę stopień opanowania tekstu, dykcję, interpretację słowną oraz ogólny wyraz artystyczny.
Pierwsze miejsca w danych kategoriach zajęli:
klasa I - Helena Kubiak
klasa II - Stanisław Jankowiak
klasa III - Lilianna Nowak
Wyróżnienia otrzymały następujące osoby: Zuzanna Kaniewska, Iga Biernacka, Jadwiga Ptak, Zofia Leciejewska, Gabriela Twardowska, Jan Stachowiak, Alan Puślednik, Nadia Wolna, Helena Latuszek.
Zwycięzcy konkursu wzięli udział w II Międzyszkolnym Konkursie „Rany Julek", który odbył się 20 lutego br. w Kobylinie. W rywalizacji uczestniczyło sześć szkół z powiatu gostyńskiego i krotoszyńskiego. Finaliści doskonale zaprezentowali się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylinie, wykazując się bardzo wysokim poziomem recytacji i interpretacji wierszy.
Nasi uczniowie odnieśli następujące sukcesy:
wyróżnienie Helena Kubiak – kategoria klas I
III miejsce Stanisław Jankowiak - kategoria klas II
II miejsce Lilianna Nowak - kategoria klas III
Serdecznie gratulujemy laureatom wspaniałego występu. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i życzymy dalszych sukcesów!
W fabryce bombek choinkowych
- Szczegóły
- Autor: Jolanta Durczewska, Violetta Rolnik
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
4 grudnia klasy 2a i 2b pojechały zwiedzać Fabrykę Bombek „Celtic”w Lesznie. Zwiedzanie obejmowało kilka etapów.
Pierwszy to dmuchanie szkła – dzieci zobaczyły jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną piękne ozdoby choinkowe.
Kolejny etap to srebrzenie, gdzie w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka, a bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji.
Następny krok to zwiedzanie lakierni. Tam bombki choinkowe nabierają różnorakich kolorów. W „lakierni” podpatrzyliśmy jak kulki nabierają pięknych barw i jak nanosi się na bombki farby, które nadają im unikalnego wyglądu.
Następnie udaliśmy się na dekoratornię. Wykwalifikowani dekoratorzy nadawali bombce wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd. Podpatrzyliśmy tu, jak kulki nabierają pięknych barw, a także jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, co sprawia, iż każda bombka jest wyjątkowa.
Podczas warsztatów uczniowie własnoręcznie wykonali swoje, unikatowe bombki.
Na samym końcu mieliśmy możliwość obejrzenia aktualnych trendów, które będą dominować w okresie świątecznym. Oczywiście istniała możliwość zakupu pięknych i oryginalnych produktów.
Każdy uczeń otrzymał w prezencie wspaniałą, imienną bombkę.