W dniach 16 - 21 października w obu szkołach podstawowych gminy Pępowo odbył się po raz drugi Gminny Konkurs Historyczny Bohaterowie "Mrocznego czasu". Składał się z dwóch etapów. 16.10. 2024 r. w etapie szkolnym wzięło udział 109 uczestników; 75 uczniów klas VII i VIII SP w Pępowie oraz 34 uczniów klas VII i VIII SP w Skoraszewicach, a w przeprowadzonym 21 października 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie finale międzyszkolnym walczyło 24 uczestników; 17 uczniów SP w Pępowie oraz 7 uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Skoraszewicach. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była w dużej mierze tematyce wypędzeń, które książka M. Bigaj "Mroczny czas. Losy mieszkańców ziemi pępowskiej w czasie II wojny światowej" również porusza, zawiera bowiem listy wypędzonych z wszystkich miejscowości naszej gminy, dokumentując los 935 wysiedlonych mieszkańców gminy Pępowo. Uczestnicy konkursu, którzy przeszli etap szkolny, w finale międzyszkolnym musieli wykazać się znajomością 3 rozdziałów książki; wysiedlenia, życie codzienne i ofiary. Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali: Kacper Bawolski – 21,5p. Wojciech Wyzujak - 20,5 p., Marta Begale – 16,5 p., Wojciech Szymański – 14,5p., Maciej Okręt – 12,5p. oraz Oliwier Pieprzyk – 11,5p.
W kategorii prac plastycznych / komiks ukazujący dramat wysiedlonych mieszkańców naszej gminy / komisja konkursowa oceniła dwie prace i przyznała;
I miejsce – praca Niny Jarczewskiej SP W Pępowie
II miejsce – praca Kacpra Bawolskiego SP w Skoraszewicach
Wszyscy laureaci otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy na apelu z okazji Święta Niepodległości. Udadzą się również 5 listopada 2024 r. na sponsorowaną przez Urząd Gminy w Pępowie wycieczkę do Poznania, gdzie zwiedzą Fort VII i wezmą udział w uroczystości odsłonięcia Pomnika Wypędzonych Wielkopolan oraz w „Forum Pamięci”.
21 października 1939r. w powiecie gostyńskim odbyły się 3 masowe egzekucje; w Gostyniu, Krobi i Poniecu. Aby uczcić 85. rocznicę tego wydarzenia uczestnicy finału po napisaniu testu konkursowego udali się pod opieką p. Mirosławy Bigaj na spacer edukacyjny połączony z zapaleniem zniczy w miejscach upamiętniających ofiary przeprowadzonych jesienią 1939 r. przez Niemców egzekucji, w których zginęło 6 mieszkańców naszej gminy. Staramy się, aby pamięć o bohaterach "mrocznego czasu" II wojny światowej przetrwała w świadomości społecznej mieszkańców naszej gminy.
Konkurs ma na celu obudzić zainteresowanie najnowszą historią młodego pokolenia, bez którego" łańcuch pamięci" może zostać zerwany.
Dziękuję Wójtowi naszej gminy, p. Grzegorzowi Matuszakowi, za ufundowanie nagrody głównej dla laureatów - wycieczki do Poznania, członkom komisji konkursowej - p. Dyrektor Magdalenie Antkowiak i p. Mirosławie Biegale za pomoc w sprawdzeniu 133 (!) testów oraz paniom Ewie Śląskiej, Alinie Nowackiej, Annie Hadaś i panu Marcinowi Kaczmarkowi za wsparcie logistyczne, bez którego nie doszłoby do wspólnych zmagań uczniów obu szkół.